Najważniejsze informacje w tabeli


Liczba ludności 51,78 miliona (2020)
Flaga
Prezydent Yoon Suk-yeol
Waluta Won południowokoreański
Stolica Seul








Prezydent Korei Południowej









Atrakcje i ciekawostki o Korei:
  • Stolica Korei Południowej jest jednym z największych i najszybciej rozwijających się miast na świecie. Zlokalizowana na północy kraju, blisko granicy z Koreą Północną, była niegdyś stolicą zjednoczonego państwa. W samym mieście znajduje się 5 kompleksów pałacowych, ok. 200 muzeów, a rocznie odbywa się w nim ponad 100 festiwali. Zamieszkiwane przez 1/5 całego społeczeństwa oszałamia nowoczesną architekturą, dostępem do technologii i życiem trwającym 24 godziny na dobę.



  • Gyeongbokgung to jeden z pięciu pałaców królewskich w Seulu. Ze względu na położenie nazywa się go Pałacem Północnym i - nie bez podstaw - uznaje za najpiękniejszy. Jego początki sięgają XIV wieku, jednak większość zabudowań pochodzi z dziewiętnastego stulecia. Po zniszczeniach dokonanych przez Japończyków na początku XX wieku, pałac został starannie odrestaurowany i obecnie jest jednym z najchętniej odwiedzanych.



  • Wyspa Jeju. Pomimo że największa wyspa Korei Południowej leży zaledwie 85 km od jej wybrzeży, przez lata pozostawała w izolacji, wykształcając odrębną kulturę, architekturę, a nawet tradycje językowe. W 2011 roku Jeju-do znalazła się wśród 7 nowych cudów natury. Wulkaniczne pochodzenie zapewnia wyspie spektakularne krajobrazy, a jej najwyższy szczyt - wulkan Hallasan, jest zarazem najwyższą górą Korei Południowej (1950 m n.p.m.). Rajskie plaże i przyjazny klimat Jeju-do sprawiają, że jest to jedna z najpopularniejszych destynacji turystycznych wśród Koreańczyków, czasem bywa nazywana również "koreańskimi Hawajami".



  • Zespół jaskiń lawowych Geomunoreum na wyspie Jeju jest uważany za jeden z najwspanialszych na Ziemi - został wpisany na listę UNESCO w 2005 roku. Różnobarwne minerały i związki chemiczne osadzające się na powierzchni korytarzy tworzą prawdziwy spektakl kolorów. Jaskinie lawowe powstają w czasie erupcji wulkanu, gdy wypływająca z jego wnętrza lawa o niskiej lepkości zastyga dopiero na powierzchni ziemi, zostawiając korytarz pusty.



  • Większość koreańskich świątyń znajduje się wśród gór, dlatego położona w niewielkiej, skalistej zatoczce nad brzegiem morza Haedong Yonggungsa jest uważana za jedną z najpiękniejszych. Wybudowana w XIV wieku, została starannie odrestaurowana w ostatnim stuleciu. Jej motto głosi, że "przynajmniej jedno z twoich życzeń zostanie spełnione", dlatego w Nowy Rok wielu Koreańczyków prosi w niej o pomyślność.




Tradycje Korei:

  • Tradycyjna muzyka w Korei opiera się na brzmieniu głosu, który oddawać ma temperament i historię Koreańczyków. Muzyka jest często improwizowana i często brak jest przerw między poszczególnymi utworami czy wystąpieniami. Dobrym przykładem jest pansori, wystąpienie jednego artysty (śpiewaka), które może trwać przez osiem godzin bez przerwy. Istnieją dwa rodzaje muzyki tradycyjnej: jeongak i minsogak.


  • Koreański kalendarz księżycowy podzielony jest na 24 jeologi, każdy trwający około 15 dni. Tradycyjne festiwale są w dalszym ciągu celebrowane zgodnie z kalendarzem księżycowym. Największym świętem jest Nowy Rok (gujeong), inne ważne święta to pierwsza pełnia księżyca (jeongwol daeboreum), festiwal wiosenny (dano) oraz festiwal żniw (chuseok). Starsi ludzie nadal obchodzą swoje urodziny zgodnie z kalendarzem księżycowym. Wśród młodego pokolenia, ten kalendarz nie jest już tak popularny.


  • Pierwsze urodziny dziecka są w Korei hucznie świętowane. Obowiązkowo jubilat ma na sobie tego dnia tradycyjny strój dol-hanbok. Również zwyczajem jest, aby położyć przed dzieckiem kilka przedmiotów. W zależności od tego, po co sięgnie, zwiastuje to dla niego określon los. Jeśli dziecko wybierze pieniądze, będzie w przyszłości bogate, jeżeli nić, będzie długo żyło, natomiast jeśli sięgnie po książkę lub pędzel, stanie się inteligentnym dorosłym.


  • Najbardziej rozpoznawalnym jedzeniem jest tu kimchi spożywane o każdej porze dnia. Podstawowy przepis mówi o kapuście pekińskiej kiszonej przez rok w marynacie, na którą składają się warzywa, czosnek i papryczka chilli. Jednak wariacji tego dania jest kilkaset i różnią się one w zależności od regionu, gdzie są przygotowywane i podawane.





Tradycyjne Kimchi







Strona Główna